Pokój dla dziecka, który pomoże w rozwoju

Pokój dla dziecka - klocki

Pokój dla dziecka – co musi posiadać?

Zastanawiasz się jak urządzić pokój dla dziecka? Urządzanie pokoju dziecięcego wcale nie jest łatwą sprawą, kolory muszą ze sobą współgrać, a niektóre meble być dopasowane do wieku i wzrostu dziecka. Poniżej kilka wskazówek jak urządzić pokój dla dzieci i jakich błędów nie popełniać.

Metraż i kolory

Po pierwsze, pokój dla dziecka wcale nie powinien być mały. Dziecko potrzebuje przestrzeni, żeby wyłożyć zabawki i z nich korzystać. Panuje przekonanie, że pokój dziecka powinien być bardzo kolorowy, może być, ale kolory muszą ze sobą współgrać i nie mogą być zbyt ‚agresywne’, ponieważ mogą utrudnić dziecku zasypianie. Zbyt intensywne kolory uniemożliwią dziecku skupienie się na nauce.

  • zielony – spokój, harmonia, natura. Kolor pomaga się zrelaksować i skoncentrować, to jeden z najczęściej wybieranych kolorów do pokoju dziecięcego.
  • niebieski – świeżość, przestrzeń, spokój. Kolor relaksuje, odpręża i ułatwia zasypianie.
  • fioletowy – spokój, relaks. Kolor pomaga nam się wyciszyć i złagodzić sytuacje stresowe.
  • różowy – optymizm, radość. Kolor, który kojarzy się pozytywnie i sprawia, że czujemy się weselsi.
  • pomarańczowy – ciepło, bezpieczeństwo, inspiracja. To kolor, który dodaje nam otuchy.
  • żółty – radość, ciepło, pewność siebie. Żółty jest kolorem, który inspiruje i dodaje nam pewności siebie.
  • brązowy – stabilność, wiedza. Brązowy kolor kojarzy się ze stabilnością i poczuciem bezpieczeństwa.

Fragmenty ścian dobrze jest wyróżnić innym kolorem np. połączenie zieleni z kolorem białym. Można też dodać naklejki na ścianę (np. rysunki). Ściany w pokoju dziecka mogą być także w kolorze białym, kolorowe zabawki i inne elementy w pokoju, sprawią, że pokój i tak będzie się wydawał bardzo kolorowy. Jeżeli zdecydujemy się na intensywny kolor do pokoju dziecięcego, to powinniśmy go połączyć z innym kolorem, żeby złagodzić efekt. Unikajmy malowania pokoju dla dziecka na kolor czerwony.

Meble

Powinny współgrać z kolorem ścian. Nie powinniśmy przesadzić z ilością mebli w pokoju dziecięcym. Dziecko nie ma zbyt wielu rzeczy, żeby wstawiać tam szafę na całą ścianę. Lepiej wstawić więcej szafek na zabawki. W pokoju dla dziecka nie powinno zabraknąć biurka, krzesła, stolika z krzesełkami i łóżka. Pamiętajmy, że biurko musi być dostosowane do wieku i wzrostu dziecka. Można zainwestować w regulowane biurko i regulowany fotel. Łóżko dla dziecka powinno być jednoosobowe, dostosowane do wzrostu dziecka.

Aranżacja

Przemyśl ustawienie mebli tak, aby nie przeszkadzały i była między nimi odpowiednia odległość. Biurko musi być w miejscu gdzie jest dużo światła, a dziecka nie powinno rozpraszać to co jest obok biurka. Stolik najlepiej się sprawdza w środku pokoju, ponieważ przy stoliku dziecko będzie się też bawić. Łóżko powinno być ustawione w bezpiecznym miejscu.

Oświetlenie

Pokój dziecka musi być odpowiednio oświetlony, nie może być za ciemny. Poza sztucznym oświetleniem staraj się ustawić biurko tak, aby było jak najbliżej naturalnego światła. Jeżeli pomieszczenie jest ciemne, nie decyduj się na ciemne ściany, ponieważ dziecko może się czuć w nim niebezpiecznie.
W pokoju dziecka możesz eksperymentować, korzystać z naklejek na ścianę, oklein itp. Pamiętaj, tylko żeby nie przesadzić i żeby nie było zbyt kolorowo, zdecyduj się maksymalnie na kilka kolorów przy urządzaniu. Urządzanie pokoju dla dziecka nie jest trudne, trzeba przestrzegać tylko kilku zasad. Najlepiej obserwować jak dziecko zachowuje się w tym pokoju, czy chce w nim przebywać, czy raczej z niego ucieka. Zawsze możemy coś modyfikować.